Projekt PRESTIGE – AF: Interaktivní úniková místnost
Naším druhým projektem je PRESTIGE-AF, projekt financovaný z programu EU Horizont 2020 pod vedením Imperial College London, který si klade za cíl vyřešit složitou výzkumnou otázku: Měli by lidé, kteří přežili cévní mozkovou příhodu s fibrilací síní (srdeční onemocnění, které způsobuje nepravidelný srdeční tep a zvyšuje riziko závažné cévní mozkové příhody) a prodělali cévní mozkovou příhodu způsobenou krvácením do mozku, dostávat léky na ředění krve?
Odpověď by mohla ovlivnit léčbu cévní mozkové příhody u mnoha pacientů, ale vysvětlit veřejnosti složitost tohoto výzkumu není vždy snadné. Aby je výzkumný tým do výzkumu zapojil, vytvořil „Escape the Clinic!„, inovativní pop-up únikovou místnost, která má zpřístupnit a zpříjemnit seznámení s klinickými studiemi.
V rámci této aktivity účastníci závodili s časem, aby zařadili pacienta do klinické studie, a zároveň se dozvěděli o významu studií, jejich fungování a možném dopadu na léčbu cévní mozkové příhody. Jejich úniková místnost byla od února 2023 do srpna 2024 představena na 12 akcích po celé Evropě, včetně našeho vlastního Evropského fóra o životě po cévní mozkové příhodě v Dublinu, kterého se zúčastnilo více než 500 lidí.
Jádrem této zkušenosti bylo zásadní poselství: klinické studie mají zásadní význam pro nové léčebné postupy a v konečném důsledku pro zlepšení kvality péče o osoby, které přežily cévní mozkovou příhodu.
„Naším cílem v projektu Escape the Clinic! bylo zpřístupnit komplexní výzkum cévní mozkové příhody a učinit jej poutavým pro každého. Pomocí interaktivní únikové místnosti se nám podařilo účastníky nejen seznámit s klinickými studiemi, ale také zdůraznit zásadní roli, kterou výzkum hraje při zlepšování péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou a jejich výsledků,“ řekl Harry Jenkins z Imperial College London.
„Letos v březnu jsme zařadili akci Escape the Clinic! na Evropské fórum o životě po cévní mozkové příhodě v Dublinu a mělo to velký úspěch. Akce přilákala účastníky, kteří přežili cévní mozkovou příhodu, akademické pracovníky a zdravotníky, aby se opravdu zajímavým způsobem zapojili do výzkumu cévní mozkové příhody. Zpřístupněním složitých výzkumných konceptů bychom mohli inspirovat více lidí, kteří přežili cévní mozkovou příhodu, aby se aktivněji podíleli na utváření budoucí péče o ně,“ uvedla Arlene Wilkieová, generální ředitelka Stroke Alliance for Europe.
Pokud máte zájem dozvědět se více o podobě únikové místnosti, o tom, co se tým při realizaci tohoto programu naučil, nebo chcete získat tipy, jak něco podobného připravit a realizovat sami, podívejte se níže na celou případovou studii.
Projekt PRESTIGE-AF získal finanční prostředky z programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 754517.