hero

Cesta české delegace na Island

REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY NA ISLANDU: 1 . DEN

Česká delegace na Islandu, složená z koordinátorky projektu Evelíny Milfortové, DiS., klinické logopedky Mgr. Jany Horynové PhD. a klinického logopeda Mgr. Bc. Michala Krafta, navštívila 19.9. partnerskou islandskou pacientskou organizaci Heilaheill, kde je přivítala paní Thorunn Hanna Halldorsdottir M. Sc. a paní Helga Thors PhD, CCC-SLP.

   

Obě pacientské organizace probraly vzájemnou spolupráci, fungování a přípravu na společnou konferenci. Následovala návštěva  rehabilitačního centra v Grensás: webové stránky zde , kde si kolegové prohlídli zařízení, vyslechli úvod do neurorehabilitace na Islandu, přednášku o statistice CMP na Islandu (pro zajímavost jedná se 400 až 600 osob ročně z celkového počtu 350 000 obyvatel, kteří na Islandu žijí) a výsledky islandského výzkumu afázie.

Dozvěděli se, že teprve od roku 2018 dělají na Islandu trombektomii (mechanické rekanalizace, mechanicky odstraní sraženinu v cévě). Díky níž se zkrátila doba rehabilitace a návratu pacientů do běžného života. Praxe kliniky je pak taková, že pacientům je objednáno více terapií na jeden den, ale večer se vrací domů k rodině a druhý den znovu na kliniku přichází . Neurologové zdůraznili, že jim dobře funguje multidisciplinární přístup ke každému pacientovi.

Také byla diskutována choroba, která se vyskytuje jenom mezi Islanďany, jmenuje se amyloidní angiopatie a je o tom, že se patologicky ukládají amyloidy ve stěnách mozkových cév a to způsobí mozkovou příhodu. Bylo zjištěno, že touto chorobou trpí pouze pár rodin na Islandu, které to poté předávají svým potomkům, kteří ve věku mezi 20 a 30 lety na její následky často umírají a pokud první příhodu přežijí, je zde obrovské riziko, že se mrtvice bude opakovat.

REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY NA ISLANDU: 2 . DEN

V pátek 20.9. den začal opět schůzkou v organizaci Heilaheill, kde probíhala živá diskuse a příprava na společné projekty, tedy příprava zhruba 70 stránkové praktické brožury pro skupinovou komunikaci pro osoby se získaným poškozením mozku a dále říjnovou konferenci v Praze dne 17. října.

    

Odpoledne proběhla naplánovaná návštěva komplexního rehabilitačního centra Kjarkur, kde neurologičtí pacienti pobývají od 3 do 24 měsíců a mají tu komplexní servis včetně terapií – logopedii, fyzioterapie, ergoterapii, svépomocné aktivity, psychologa, zdravotní sestry a mnoho dalšího. Naše islandská spolupracovnice Hana tu pracuje každý den. Webové stránky centra Kjarkur ZDE

REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY NA ISLANDU: 3 . DEN

V sobotu 21.9. se účastnila česká delegace skupinové logopedické terapie v Heilaheill pro 10 pacientů s neurologickou diagnózou. Terapie byla řízená 2 logopedkami. Tématem pro setkání bylo bližší poznání jednotlivých účastníků mezi sebou. Klienti napřed vhodili své fotografie do taštičky, ze které pak postupně losovali mezi sebou. Vylosovaný účastník měl říci kdo je, kdy se narodil, odkud pochází, jeho zájmy a říci tři své vlastnosti, které ho charakterizují. Pokud se klientovi nedařilo vyjádřit při jednotlivých odpovědích na otázky, obě logopedky ho ochotně podporovaly nápovědami a ostatní účastníci trpělivě vyčkávali. Taktéž používaly pomocné komunikační karty. Cílem bylo, aby pacient byl schopen vyjádřit svůj komunikační záměr. Po celou dobu skupinového sezení byla úžasná, uvolněná a podporující atmosféra. Celková terapie byla velmi hezky připravena.

Tento projekt je financován z laskavé podpory Fondů EHP a Norska.

bg

Pokud potřebujete poradit, jsme tu pro Vás!