REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY NA ISLANDU: 1 . DEN
Česká delegace na Islandu, složená z koordinátorky projektu Evelíny Milfortové, DiS., klinické logopedky Mgr. Jany Horynové PhD. a klinického logopeda Mgr. Bc. Michala Krafta, navštívila 19.9. partnerskou islandskou pacientskou organizaci Heilaheill, kde je přivítala paní Thorunn Hanna Halldorsdottir M. Sc. a paní Helga Thors PhD, CCC-SLP.
Obě pacientské organizace probraly vzájemnou spolupráci, fungování a přípravu na společnou konferenci. Následovala návštěva rehabilitačního centra v Grensás: webové stránky zde , kde si kolegové prohlídli zařízení, vyslechli úvod do neurorehabilitace na Islandu, přednášku o statistice CMP na Islandu (pro zajímavost jedná se 400 až 600 osob ročně z celkového počtu 350 000 obyvatel, kteří na Islandu žijí) a výsledky islandského výzkumu afázie.
Dozvěděli se, že teprve od roku 2018 dělají na Islandu trombektomii (mechanické rekanalizace, mechanicky odstraní sraženinu v cévě). Díky níž se zkrátila doba rehabilitace a návratu pacientů do běžného života. Praxe kliniky je pak taková, že pacientům je objednáno více terapií na jeden den, ale večer se vrací domů k rodině a druhý den znovu na kliniku přichází . Neurologové zdůraznili, že jim dobře funguje multidisciplinární přístup ke každému pacientovi.
Také byla diskutována choroba, která se vyskytuje jenom mezi Islanďany, jmenuje se amyloidní angiopatie a je o tom, že se patologicky ukládají amyloidy ve stěnách mozkových cév a to způsobí mozkovou příhodu. Bylo zjištěno, že touto chorobou trpí pouze pár rodin na Islandu, které to poté předávají svým potomkům, kteří ve věku mezi 20 a 30 lety na její následky často umírají a pokud první příhodu přežijí, je zde obrovské riziko, že se mrtvice bude opakovat.
REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY NA ISLANDU: 2 . DEN
V pátek 20.9. den začal opět schůzkou v organizaci Heilaheill, kde probíhala živá diskuse a příprava na společné projekty, tedy příprava zhruba 70 stránkové praktické brožury pro skupinovou komunikaci pro osoby se získaným poškozením mozku a dále říjnovou konferenci v Praze dne 17. října.
Odpoledne proběhla naplánovaná návštěva komplexního rehabilitačního centra Kjarkur, kde neurologičtí pacienti pobývají od 3 do 24 měsíců a mají tu komplexní servis včetně terapií – logopedii, fyzioterapie, ergoterapii, svépomocné aktivity, psychologa, zdravotní sestry a mnoho dalšího. Naše islandská spolupracovnice Hana tu pracuje každý den. Webové stránky centra Kjarkur ZDE
REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY NA ISLANDU: 3 . DEN
Tento projekt je financován z laskavé podpory Fondů EHP a Norska.