REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY PRAHY: 1 . DEN
Delegace z naší partnerské islandské pacientské organizace Heilaheill, složená z klinických logopedek paní Thorunn Hanna Halldorsdottir M. Sc., Helgy Thors PhD, CCC-SLP a Anny Berglind Svansdottir, se po příletu v podvečer setkaly s koordinátorkou projektu Evelínou Milfortovou, DiS. a usilovně se společně připravovaly na společný workshop (konferenci) „Island – život neurologických pacientů“. Jsme moc rádi, že Thorrun, Helga a Anna nám nasdílí své zkušenosti s prací s neurologickými pacienty. Všechny tři pracují jako klinické logopedky a mají dlouhé roky praxe právě s neurologickými pacienty po cévních mozkových příhodách a traumatech. Dalším předmětem schůzky byly organizační záležitosti celého jejich pobytu.
REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY PRAHY: 2 . DEN
Druhý den jsme společně absolvovali společný workshop (neboli konferenci). Prezenční i online účast byla hojná a dozvěděli jsme se spoustu užitečných informací, např. o fungování pacientských organizacích na Islandu, neurorehabilitaci i o logopedických skupinách pro afatiky. Hovořilo se o financování neziskových organizací na Islandu, které jsou z části financované z výtěžku loterií a sázek. Nebylo by to úžasné něco takového zavést i v ČR?
Paní Thorrun představila speciální aplikaci „SLAG“, kterou si zájemci vyplní v telefonu předem jako prevenci proti mrtvici. V zemi je asi 380.000 obyvatel na poměrně velkém území, kde sousedi bydlí i desítky kilometrů a pomoc není na dosah. V případě, že jedinec začne vykazovat příznaky mozkové příhody, stačí zmáčknout bod na aplikaci a GPS Vás zaměří na 10 metrů, záchranáři tedy vědí, že máte symptomy CMP a vyráží. Paní Helga prezentovala téma o životě s afázií na Islandu – od akutní po chronickou fázi a paní Anna hovořila o skupinové logopedické terapii neurologických pacientů s afázií na Islandu.
Po skončení workshopu „Island – život neurologických pacientů“, strávily Thorrun, Helga a Anna celé odpoledne na Rehabilitační klinice 1. LF UK na Albertově, kde je doprovázela klinická logopedka Mgr. Jana Horynová, PhD. a klinický logoped Mgr. Bc. Michal Kraft. Uvítala je zde přednostka kliniky paní MUDr. Yvona Angerová, která návštěvu umožnila a osobně se islandské delegaci po celou dobu věnovala.
REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY PRAHY: 3 . DEN
Páteční den patřil návštěvě neurologické ordinace Sonololab, kde paní MUDr. Dagmar Součková, neuroložka a místopředsedkyně správní rady Cerebra přivítala všechny dámy. Jedním z diskutovaných témat bylo specifikum poškození mozku u mladší generace.
Odpolední program naší delegace také patřil členům Cerebra a návštěvě komunitního centra. Koordinátorka projektu Evelína nejdříve představila členům hlavní cíle našeho společného projektu s Heilaheill a představila celou delegaci. Paní Thorrun poté členům vyprávěla o Heilaheill organizaci a celkově o fungování pacientských organizací na Islandu. Naši členové se jednotlivě představili i s krátkým příběhem o sobě a debata se rozvinula v plnou diskuzi se spousty otázek ze strany našich členů. Nakonec Helga poskytla základní informace o Islandu, mluvila o jeho krásách a kultuře, program jsme zakončili cestopisným videem.
REPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY PRAHY: 4 . DEN
Poslední den byl věnovaný organizační schůzce, shrnutí dosavadní spolupráce a přípravě ohledně společného vydání praktické brožury pro skupinovou komunikaci pro osoby se získaným poškozením mozku. Předpokládaný rozsah této brožury bude cca 70 stran. Brožura vyjde v českém jazyce a dále islandském nebo anglickém jazyce. Dostupná bude hlavně elektronicky na stránkách organizací Cerebrum a Heilaheill a v omezením množství v tištěné podobě bude distribuována např. na konferenci neurologů, klinických logopedů a ergoterapeutů. Nakonec nechybělo ani poznávání Prahy.
Tento projekt je financován z laskavé podpory Fondů EHP a Norska.